JÍDELNÍČEK PRO SVÁTEČNÍ PROSINEC
Nenechte se strhnout stresující se honičkou prosince. S trochou plánování všechno zvládneme v klidu a s přehledem. Včetně našeho prosincového jídelníčku. Využijte recepty, které máte rádi, jsou jednoduché a už je máte v malíčku. Už jich máme pár kousků, jenom zalistujte.
Na co se zaměřit v jídelníčku?
Je zima. Je prosinec. Ledově studené prsty na nohou a rukou. Permanentně. Někdy to může být neklamným následkem toho, že naše střevo značně strádá ...
Jestli se soustředíme na výběr kvalitních potravin, jejich přirozenou a jednoduchou kombinaci, množství, zlepšíme jeho stav, pomůžeme normální detoxikaci, regeneraci jater. Když je střevo zdravé, daří se dobře játrům. A také následně všem vnitřním orgánům.
V prosinci se také nějak předpokládá, že se vlastně jí "všechno", že to nelze ovlivnit, že to nejde naplánovat, zvládnout kvalitní jídla, uhlídat si množství.
Opět je to o tom, co chceme a jak to chceme. Vážně! Zkuste si sama sebe představit v situaci, kdy se vám nabízí nesčetné kvantum různého jídla. Různého jídla.
Jsou jenom dvě možnosti:
- buď se na vše vrhnete jako neřízená střela a je vám jedno, jak se budete za dvě hodiny cítit
nebo
- ustoupíte o krok zpět, 5x se nadechnete, zapnete svoje "noční vidění v sobě" (moje přirovnání, jako když lovci v noci monitorují terén), zkontrolujete situaci, v klidu vyhodnotíte na co máte vážně chuť. Která kombinace jídel vám stojí za to, aby zdobila váš talíř. Vyberete si k tomu skleničku "vašeho" pití a vše si absolutně vychutnáte. S tím, že to vše ostatní vám určitě neuteče, na to vše máte přece tolik času někdy jindy.
Domácí oslava Vánoc a konce roku má své kouzlo. I v tyhle dny zvládnete vymyslet a nakombinovat takové pohoštění, aby si každý našel to své, ale také se do jeho přípravy mohli zapojit všichni.
INSPIRACE NA SESTAVENÍ JÍDELNÍČKU
Ukázkový týdenní jídelníček je sestavený tak, jak jsme zvyklí z našeho Restart kurzu, nebo jak je nastavené stravování dle Metabolic balance®.
Neřeší jídelníček pro Vánoce ani pro silvestrovskou oslavu. Právě naopak. Zvolte si v prosinci opět minimálně 5 - 7 dní stravování z potravin dle sestaveného jídelníčku a zkuste ho dodržet co nejvíce, jak se vám povede.
Je to ta nejlepší příprava před svátečním hodováním. Jídlo dostane trochu řád, žaludek a chutě se nám zklidní. Navíc si dejte záležet na velikosti jednotlivých jídel, porcí jak ke snídani, obědu i večeři.
Ani zbytečně moc, ale ani zbytečně málo. Je to ta nejlepší prevence. A prevence je vždy lepší, než hašení požáru. Do jaké míry se vám to povede, je to vždy v pořádku. V lednu pak spolu doženeme všechny resty. Hlavně si nechte chutnat, užijte si jídlo. Vychutnejte si vše, co si připravíte.
SOBOTA
Snídaně: Po probuzení Psyllium. Krajíc žitného chleba cca 30g, 2 vejce (příprava jak má kdo rád), 1/2 avokádo (na plátky nebo jako pomazánka guacamole s cibulkou a rajče). Hruška. Káva, čaj.
Oběd: Zeleninový krém z pečená zeleniny, Ryba 170g (nebo hlíva / kuře), dušená zelenina: petržel, mrkev, pórek, ředkev. Hrst salátu z čerstvé nebo kvašené zeleniny (zelenina celkem 130g). Grep 1/2 (130g).
Večeře: Kozí sýr (75g), zelenina na másle (130g): růžičková kapusta. Hrst čerstvý salát. Jablko. Čaj Otylka.
Vlastní volba k obědu nebo večeři: 1 krajíc žitného chleba (25 - 30g). Před spaním 1 dcl Zaječická.
Jelikož v zimních měsících je možnost připravit salát z čerstvé zeleniny značně omezená, převážně lze využit hlavně kořenovou zeleninu a zelí. Na druhou stranu, na rozdíl od listových salátů, je jejich trvanlivost a zachování čerstvosti skvělá.
- Nakrouhaná mrkev, mrkev a celer s kapkou oleje a špetkou soli vydrží ve sklenici v lednici 3 - 4 dni. tak máte vždy připravenou hrst čerstvého salátu.
Další kombinace k dochucení: lžíce oleje, citron, cibule, ředkev, jablko, pomeranč, granátové jablko. - Zelí nakrouhat na hodně jemné nudličky. Dát do sklenice a zalít horkou zálivkou: 200 ml voda, lžička soli, lžíce ocet, 1/2 lžička cukr. Vynikající zelný salát vydrží opět v lednici klidně až 10 dní.
NEDĚLE
Snídaně: Po probuzení Psyllium. Ovesná kaše 3 lžíce vločky (vařená ve vodě) doplnit s 200 ml mléka a s pečenou hruškou na másle se skořicí a kurkumou, 1 lžička lněný olej. Káva, čaj.
Oběd: Pomalu pečené telecí 150g, 100g rýže natural, hrst čerstvého salátu. Pro přípravu vývaru použijte zeleninu \"z úklidu\" lednice, cibuli, celer, česnek, určitě přidejte zázvor. Vývar může být hovězí, drůbeží, ze zvěřiny nebo i ryby. Dezert 1 pomeranč. Káva, čaj.
Večeře: Cizrnové kari (dvě porce, na pondělí k večeři nebo k obědu). Zeleninový vložka z pečené mrkve, petržele a batáty. Jablko. Čaj Otylka.
PONDĚLÍ
Snídaně: Psyllium. Žitný chléb (1 plátek 30g), semínka dýně 30g a slunečnice 30g, avokádo 1/2. Semínka a avokádo lze připravit jako pomazánku den předem - s kapkou citronu nečerná. Ovoce 1 jablko jako dezert. Čaj, káva.
Oběd: Telecí (150g z nedělního oběda), zelenina cca 130g -160g čerstvý salát mrkev a ředkev. Mandarinky 2 ks. Káva, čaj.
Večeře: Cizrna (kari nebo placičky) 80g suchá, 200g vařená, grilovaná zelenina (paprika, cibule, květák, celkem 130g - 160g). Hruška. Čaj Otylka.
ÚTERÝ
Snídaně: Psyllium. Chia kaše: 3 lžíce chia semínka, voda 200 ml, mléko 150 ml, skořice, kurkuma, ochutit 1 lžíce oříškové máslo (arašídové, kešu, mandlové). Hruška jako dezert nebo součást kaše. Čaj, káva.
Oběd: Dušená šunka 80 - 100g, zelný salát s mrkví a pomerančem. Káva, čaj.
Večeře: 2 vejce, na másle dušená zelenina: hrášek, kukuřice, cibule, celkem 130g - 160g). Jablko. Čaj Otylka.
Když je čas, připravte si větší množství vývaru. Jestli je to možně, ráno si ho můžete ohřát, v termosce vám vydrží a je to v poledne skvělý, hodnotný předkrm. Okamžitě zahřeje, a všimněte si, že zklidní, jsme více v pohodě.
To samé využijte k večeři, klidně hrnek po příchodu domů, než připravíte večeři. Lze tak hravě předejít pojídání zbytečností. Jen ho musíme mít připravený, naporcovaný ve sklenicích v lednici.
STŘEDA
Snídaně: Po probuzení Psyllium, ovesná kaše s mlékem 150 ml, 1 lžíce chia semínka, 1 lžíce lněný olej, skořice, kurkuma, voda 250 - 300 ml). Pomeranč. Čaj, káva.
Oběd: Sýr čerstvý 80g (žervé, cottage, kozí), pečený květák, mrkev nebo dýně (večer předem). Dezert: zkuste sladké kaki. Káva, čaj..
Večeře: Hovězí kuličky, dušené s fenyklem. Část fenyklu použijeme na přípravu salátu se strouhanou mrkví, ochuceno citronem a olejem.
Jablko. Čaj Otylka.
Lze připravit také porci na druhý den k obědu pro následující den.
ČTVRTEK
Snídaně: Psyllium, strouhaná mrkev a jablko s kokosem, 1 lžíce mandle, 1 lžíce semínka slunečnice, lžíce lněného oleje. Káva, čaj.
Oběd: Hovězí kuličky, dušené s fenyklem. Část fenyklu použijeme na přípravu salátu se strouhanou mrkví, ochuceno citronem a olejem. Grep. Káva, čaj.
Večeře: Zapečená žampiony se sýrem. Malý zeleninový salát (100g) – mrkev, celer. Hruška. Čaj Otylka.
Připravte porci navíc bez sýru: žampionový krém jako zeleninovou polévku na následující den k obědu.
Připravíme si více porcí rýže, kterou použijeme na přípravu kaše ke snídani. V lednici nám vydrží 2 - 3 dny: k rybě, nebo ji lze kombinovat i s čočkou jako rizoto.
PÁTEK
Snídaně: Psyllium. Rýžová kaše sypaná lupínky mandlí a jablkem, (100 ml mandlové mléko). Káva, čaj.
Oběd: Ryba 170g, pečené hranolky ze zeleniny: batáta, celer, květák. s cizrnovou pomazánkou 200g. Banán. Káva, čaj.
Večeře: Čočka po italsku (rajčata, mrkev a celer). Mandarinky 2 ks. Čaj Otylka, (Zaječická).
Doporučené porce v syrovém stavu:
- Zelenina mix130 - 160g
- Kuře, krůta, telecí130 - 150g
- Ryby, hlíva150 - 175g
- Luštěniny suché65 - 85g
- Luštěniny konzerva210 - 310g
- Semínka: mandle+ slunečnice30g + 30g
- Semínka: dýňová + slunečnice30g + 30g
- Žitný chléb1 plátek 30g
- Kešu, vlašské1 lžíce
- Mozzarella, čerstvý sýr80 - 120g
- Kefír130 - 170 ml
- Tvaroh3 lžíce
- Víno100 ml
-
Jídelníček - struktura dle hlavních potravin
tabulka ke stažení, k tisku v PDF