Když kynou žitné dalamánky

Jsou víkendy, kdy prostě prší …

Jako dnes. A také, když je potřeba udělat spoustu „důležité práce“, kterou tlačíte již nějakou chvilku před sebou. Nevím jak vy, ale já pak začínám vařit a péct.
A čím složitější, tím lepší, hlavně cokoliv, jenom ne to, co je právě potřeba udělat. Asi zbytky ze studentských časů,
i když to už je fakt dávno!

Tak proč bysme si neupekli svoje dalamánky? Nadýchané, vařící, voňavé, křupavé!
Tak jdeme na to.

Co budeme potřebovat:

– 250g žitná mouka (chlebová hladká – Albert, Globus)
– 1x sušené droždí (Labeta, 7g)
– 1 vrchovatá lžička soli
– 2 velké, ve slupce uvařené brambory, nastrouhat, propasírovat
– 2 lžíce olej (olivový, řepkový), teplá voda
– sezam černý, kmín, hrubá mořská sůl
– pro verzi ochucené dalamánky do hrnečku: 4 stroužky česneku, 2 lžíce olej, lžička soli

(miska. plastová stěrka, plech, pečící papír, trouba na 180°C)

Jak na to:

Nejdříve si v misce (jako na knedlíky) smícháme všechny suché ingredience: mouka, droždí, sůl. Přidáme, strouháme uvařené brambory. Obvykle je propasíruji jako když děláte bramborový knedlík. Když začínáme s Metabolic balance stravováním, brambory vynecháme. I když na to množství hotových dalamánků …
Lehce rovnoměrně promícháme.

Přidáme 2 lžíce oleje a hrnek teplé vody a začneme zadělávat těsto.
(Nepoužívám vařečku, ale rovnou plastovou, gumovou stěrkou z Ikea – dnes už se já učím od mých dětí – je to lepší, než co jsme zatím doma měli … Takže gumová stěrka na zadělání těsta, krájení těsta, vytíraní těsta z misky, dokonce s tím děláme i halušky.)

Hotové, lehce knedlíkové těsto, necháme kynout ideálně alespoň 40 minut přikryté utěrkou v teple, v peřinách.
Vykynuté těsto jednou prohněteme a rozdělíme na dva bochánky, které jedno po druhém rozválíme na pomoučené podložce, válu, na obdélník, jako když děláme štrúdl.
Když se rozhodnete pro ochucené dalamánky, těsto potřete připravenou olejovou směsí z hrnečku rozmačkaného česneku se solí. Ideální na letní grilování, úspěch zaručen.

Potřené, plněné česnekem, nebo čisté těsto, zavineme a přendáme na plech s pečícím papírem. Potřeme vodou a necháme kynou. Je to ještě asi 30 minut, než se nám ohřeje trouba na 180°C.

Když kynou žitné dalamánky

Než dáme těsto do trouby, každý kus „jako když nakrojíme“ stěrkou na trojúhelníčky. Ještě jednou potřeme vodou, sypeme semínky, solí. Teď už by mělo být těsto hezky nadýchané. Dáme do trouby a pečeme při 180°C
od 40 do 50 minut. Každá trouba je jiná.

Po upečení už jenom natrháme na jednotlivé kousky. Použití univerzální, ochucené česnekem, nebo dušenou cibulkou, dokonalé ke grilované zelenině.
Tak neváhejte, ať už to u vás voní. Voní, když kynou žitné dalamánky. A představte si tu vůni, když jsou upečené.
A dejte prosím vědět.

 

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>