Všichni plánujeme co a kdy nakoupíme, vybíráme, více přemýšlíme.
Co budeme jíst a připravovat pro sebe, naše rodiny. Každý den. Více než kdy jindy.
Na které potraviny nezapomenout, kterým dát přednost?
Jsou to potraviny, které toho umí o trochu více, než ty ostatní. Posílí naše tělo, imunitu, ale také jsou důležité pro naši hlavu.
Je důležité, abychom je jedli pravidelně a v dostatečném množství.
Každé roční období nám příroda dává to nejlepší co má. Kdo už byl alespoň v jednom z mých sezonních online kurzů Restart Jídlem, už to zná.
Dovolte, abych vám představila naše hrdiny, nej potraviny ze Zimního restartu. Ty, které jsou důležité ne jenom v zimě, ale během celého roku.
LNĚNÉ SEMÍNKO
Lněné semínko je lesklé, tmavohnědé zrníčko tvaru slzy, trochu větší než sezam, a patří k tradičním středoevropským plodinám. Je to potravina s vysokým obsahem biologicky aktivních látek – jsou v něm kvalitní bílkoviny, velmi zdravé tuky (omega – 3 mastná kyselina alfa-linolenová) a spousta vlákniny, manganu, kyseliny listové, železa, hořčíku, draslíku, fenolových kyselin, flavonoidů, lignanů.
No prostě velká zdravá bomba!
Snižuje cholesterol, riziko rakoviny, osteoporózy a žlučových kamenů, podporuje léčbu revmatoidní artritidy, astmatu, psoriázy, arterosklerózy, cukrovky a mnohých jiných onemocnění, ale o dávkování v případě nemoci se musíte poradit s lékařem. Těhotné ženy by měly upřednostnit lněný olej před mletým lněným semenem, protože obsahuje značné množství fytoestrogenů.
Dvě čajové lžičky drceného lněného semínka si můžete dlouhodobě každý den (také v každém v online kurzu) přidat do kaší, polévek, omáček, salátů, dezertů, pečiva, chleba, pomazánek. Určitě nezkazí chuť (pokud je čerstvě umleté!) a vašemu jídlu vznikne velká přidaná hodnota (kterou nemusíte danit).
1 polévková lžíce obsahuje: 2,5g bílkovin, 2,2g vlákniny
BROKOLICE A KVĚTÁK
Brokolice – jsou to vlastně malá poupata, která srostla do silného košťálu (lze ho oloupaný použít také). Tuto zelenou a velice cennou „kytici“ objevili Italové. Jeden hrnek brokolice (150 g) obsahuje tolik vitamínu C jako dva pomeranče, denní dávku vitaminu K, 20 % denní dávky kyseliny listové a vlákniny. K tomu spoustu manganu, vápníku, železa a vitamíny skupiny B.
Květák jich obsahuje sice méně, ale společnou předností obou je jejich obsah glukozinolátů, jež aktivují vaše vlastní enzymy v játrech a podporují ochranu proti mnohým druhům rakoviny, prevence mnoha infekcí.
Mraženou i čerstvou brokolici a květák můžete mít v zásobě stále. Hlavně je nerozvařit. A jestli vám vadí zápach síry? Pečením v troubě to ani nezaznamenáte. Vyzkoušejte.
GRAPEFRUIT, POMERANČ, POMELO
ANO – vitamín C! Ale je toho mnohem, mnohem víc. Vláknina, desítky karotenoidů a více než 60 různých fytochemikálií a divných věcí s divným názvem …
Které mají antioxidační, antiastmatický, antialergický, protizánětlivý, protirakovinný, protisklerotický, antitrombotický a antihypertenzní účinek. Jsou hlavně vázány v bílé části slupky a v dužině. Nenajdete je určitě ve šťávě kupovaných koncentrátů …
Růžový a červený grapefruit navíc obsahuje karotenoid lykopen (znáte ho z rajčat), který silně chrání před rakovinou prostaty a prsu.
Grapefruit není vhodné kombinovat s některými léky (čtěte příbalové letáky).
V létě máme na výběr z mnoha našeho ovoce, ale v zimě byste si měli dopřát aspoň 2 citrusy týdně.
Zdravější je sníst je i s dužinou, se sklenkou vody, než pouze odšťavnit.
HRUŠKY A JABLKA
Jedno jablko denně může už za pár týdnů snížit cholesterol o 8 – 11 % a dvě jablka týdně snižují riziko a projevy astmatu a výrazně zlepšují průběh cukrovky 2. typu. V každém soustu jablka jsou látky, které chrání vaše srdce, cévy, mozek, plíce, játra, oči, nervy, kosti, svaly …
Hrušky, nejenom, že byly prý nej pochoutkou Ludvíka XIV., ale také umí: vysoký obsah vitamínu C, flavonoidy, polyfenoly, vláknina, měď, fytosteroly. Tyto všechny látky divných názvů vás chrání před volnými radikály a všemi degenerativními chorobami, mutacemi, potlačují zánět, snižují cholesterol, podporují hygienu střeva.
Dokonce je snáší i většina alergiků. Jsou velice vhodné při hubnutí.
ZELÍ BÍLE, ČERVENÉ, ČÍNSKÉ, KYSANÉ
Zelí je plné toho nejlepšího, chránícího nás před rakovinou a podporující naše játra v detoxikaci.
Ví se o něm, že odbourává nadbytek estrogenu, který je jedním z nejsilnějších spouštěčů rakoviny prsu.
Izotiokyanáty aktivují detoxikační a protirakovinné enzymy našeho těla a „programují“ rakovinné buňky k odumření. Dokonalá prevence rakoviny prsu a tlustého střeva.
Bílé zelí obsahuje asi 10x víc vápníku než červené. Červené zelí obsahuje zase asi 2x více vitamínu C. Čínské zelí navíc 2x více vápníku než bílé a 20x více než červené.
Kyselé zelí obsahuje zase více …. Je tam toho vážně mnoho, stačí si pamatovat, že ho je nutnost zařadit do jídelníčku alespoň dvakrát týdně! Co takhle jednu hrst každý den?
ČERVENÉ, BÍLÉ FAZOLE
Existují stovky druhů, tvarů a barev fazolí, a všechny jsou dobré. Že vás nadýmají?
Vyzkoušejte je namočit minimálně 24 – 48 hodin než je budete vařit (v nové vodě, s kmínem, špetkou soli, bobkovým listem, stroužkem česneku). Budou se vařit kratší dobu a budou stravitelnější až o polovinu.
Navíc obsahem antioxidantů se můžou klidně srovnat i s ovocem! Čím jsou fazole tmavší, tím více antioxidantů obsahují. A bílé fazole? Jsou 60x zdravější než kvalitní dietní šunka. Všechny barvy se ve vašem střevě vstřebají do krve, čímž chrání vaše buňky.
Černé fazole např. obsahují 10x víc antioxidantů (barevných antokyaninů) než citrusové ovoce a zhruba stejně jako hroznové víno a brusinky!
Fazole, banán, zelí, jablko …
Dejte si je cíleně na svůj talíř a bude vám líp. Konečně důvod vyzkoušet i potravinu, do které se vám zatím moc nechtělo.
Příroda je dokonalá, v její jednoduchosti je její krása. A síla potravin.
Je to pouze pár potravin a informací k nim, pár základních potraviny ze zimního online kurzu Restart Jídlem. Většina z nich je součástí skladby jídelníčku i pro právě připravovaný jarní běh.