Mám ráda vaření z jednoho hrnce. Jasně, že méně nádobí při vaření je vždy fajn.
Chilli con carne naštěstí ani jinak dělat nejde. Originální varianta obsahuje fazole i maso, ale nebudete vůbec ošizeni, rozhodnete-li se pro jakoukoliv variantu.
Můj výběr jsou samozřejmě pouze červené fazole bez masa (v plánu Metabolic balance se musíte rozhodnou pro fazole nebo maso), které necháme namočené minimálně 24 hodin.
Co budeme potřebovat:
Na jednu porci 80g fazolí (v suchém stavu), cibulku, červenou papriku, 1 velká mrkev, malé rajče (2 lžíce protlaku), 2 stroužky česneku, olej, bobkový list, tymián, oregano, sůl, kmín, chilli paprika, pepř, čerstvá petrželka.
Jak na to:
Do vody s bobkovým listem a stroužkem česneku dáme vařit fazole. Když je namáčím minimálně den, vaří se pak asi 1,5 hodiny na mírném plameni.
Klidně můžete použít i hotové z plechovky.
Asi za hodinu (dáme fazolím náskok) nakrájím cibulku, červenou papriku, malé oloupané rajče nebo lžíce protlaku a dám to přikryté pomalu dusit. Osolíme, okořeníme tymiánem, chilli paprikou, oregano a kmín. Všechny luštěniny jsou kombinací těchto bylinek lépe stravitelné.
Mezitím nakrájím na drobné kostky mrkev a přidám i téměř uvařené fazole. Dle potřeby podliji vařící vodou. Dochutím solí a pepřem.
Nakonec to zasypu hrstí jemně nasekané petrželky.
Jestli si uděláte polévkovou nebo kašovitou variantu, je jenom na vás.
Věřím, že na maso si ani vy, ani vaše dokonalá postava nevzpomenete…
Blik – blik:
V Peru fazole znali a pěstovali už před více než 10 000 lety. Jsou jejich důležitou součástí jídelníčku pro svůj obsah rostlinných bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Navíc je každá z více než 500 pěstovaných odrůd přirozeně BEZPEPKOVÁ.
Možná i Vaše babička říkávala, že jednou týdně a to na kosti …