Fazole a fazole a fazole

Fazole a fazole a fazole …

Existují stovky druhů, tvarů a barev fazolí, a všechny jsou dobré. Že vás nadýmají?

 • Vyzkoušejte je namočit minimálně 24 – 48 hodin než je budete vařit.
  Určitě v nové vodě, s kmínem, špetkou soli, stroužek česneku, bobkový list. Budou se vařit kratší dobu a budou stravitelnější až o polovinu.

Navíc obsahem antioxidantů se můžou klidně srovnat i s ovocem! Čím jsou fazole tmavší, tím více antioxidantů obsahují, ale i bílé fazole jsou 60x zdravější než kvalitní dietní šunka.

 • Černé fazole např. obsahují 10x víc antioxidantů (barevných antokyaninů) než citrusové ovoce a zhruba stejně jako hroznové víno a brusinky!
  Všechny barvy se ve vašem střevě vstřebají do krve, čímž chrání vaše buňky.

 • Vždy je důležité je namočit minimálně na 24 hodin. Zvětší svůj objem, tak je potřeba počítat s větší nádobou. Nádherné adzuki fazolky jsou asi ze všech nejchutnější.

Fazole, luštěniny všeobecně, jsou v našich plánech Metabolic balance® jedny ze základních zdrojů bílkovinné složky naší potravy. 

 • Fazole navíc obsahují velké množství zinku, který je důležitý také pro vývoj rozmnožovacího ústrojí, dokonce prevence neplodnosti a impotence.
 • Jsou zdrojem kvalitní vlákniny, naši pomocníci při snižování nadváhy.

Díky tomu, že se fazole dají vařit a zapékat, nakládat a sterilovat, můžeme si je zařadit do jídelníčku několikrát v týdnu. Horké v polévce, zapečené se zeleninou, studené do salátu s avokádem, nebo rozmixované na pomazánku typu hummus:

 • bílé fazole
 • olivový olej
 • sůl, pepř
 • citronová šťáva
 • (tahini sezamová pasta, bylinky)

Se špalíky čerstvé zeleniny s kouskem žitného chleba (recept s podrobným popisem už pro vás chystám) vykouzlíte rychlou večeři a také skvělé slavnostní pohoštění.

Jestli vás lákají rychlé a chutné recepty dle právě dostupných sezonních surovin, které máte rovnou zakomponované do kompletního jídelníčku na jeden týden v měsíci, nechte se inspirovat naším Restart klubem pro dokonalou postavu. Jídlem.

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>