Slaný koláč s mangoldem

Jestli vás také uchvátila purpurová barva mangoldu a neodolali jste, máte ho pravděpodobně doma a přemýšlíte co s ním. Na to, že je považován za jednu z nejzdravějších zelenin, se u nás zase tak často nepřipravuje.

Většinou je považován za barevnější špenát, římský špenát nebo dokonce za kapustu. A přitom je to řepa. Na rozdíl od řepy, ze které se užívá hlavně kořen, u mangoldu jsou nejcennější zásobárnou živin listy a jejich řapíky. Na rozdíl od špenátu, má lehce oříškovou chuť.

Přitom je ideální zeleninou pro období, kdy se špenát přestává sklízet.

Hlavní předností mangoldu je, že oproti špenátu obsahuje některé prvky a vitaminy navíc a zároveň je v něm méně kyseliny šťavelové, která brzdí našemu organismu vstřebávání vápníku. Navíc zadržuje méně dusičnanů než špenát.

Je zdrojem vitamínu A, vitamínů skupiny B (B1, B2, B9, B12), vitamínu C, vitamínu E, také vápníku, hořčíku, železa nebo draslíku.

  • Podobně jako jiné druhy zeleniny, nabízí také obsah rostlinných barviv, chlorofylu a vlákniny, funguje jako kartáč střev.
  • Stejně jako řepa nabízí i mangold betain, látku, která podporuje detoxikaci organismu a činnost jater.
  • V jeho složení najdeme i rutin a quercetin, látky obsažené také v pohance, které se podílejí na zpevňování a zvyšování pružnosti cév.

Jeho jedinou nevýhodu je, že mu velice rychle vadnou listy. Na druhou stranu alespoň víme, že ho musíme zpracovat co nejrychleji. Vlastně jako všechnu listovou zeleninu.

Důležité ho je důkladně vyprat ve vodě a zbavit se případných zrníček hlíny. Osušit. S odstředivkou na zeleninu je to asi nejjednodušší.

Je jedno, jestli ho použijete čerstvý do salátu, nebo ho tepelně upravíte, oddělte řapíky od listů.
Listy natrhejte, řapíky nakrájejte na tenká kolečka. Mají nádhernou barvu červené řepy. A ta krásně vynikne i v našem slaném, zeleninovém koláči.

Co budeme potřebovat na 2 porce:

  • mangold (kytice cca 6 listů, 300g)
  • květák 100g
  • šalotka (pórek, cibule)
  • vejce 4 ks
  • kokosové mléko 100 ml
  • olej, sůl, pepř, muškátový oříšek
  • zapékací miska 15 x 15 cm s pečícím papírem (nebo malá dortová forma)

Vyřežeme klínky, řapíky mangoldu a nakrájíme na 0,5 cm kolečka. Šalotku oloupeme, nakrájíme na jemná kolečka a obojí krátce na pánvičce orestujeme na lžíci oleje. Přidáme špetku soli a pepře.

Zapneme troubu na 180°C. Připravíme si pečící papír do zapékací misky. Květák nakrájíme na 0,5 cm plátky a přidáme na pánvičku. Odstavíme, necháme stydnout.
Nakrájíme listy mangoldu a přidáme vajíčka, kokosové mléko, 1/2 lžičky soli a nastrouhaný muškátový oříšek. Toho můžete dát vážně hodně, je vážně vynikající do všech nádivek ze zeleniny. Přidáme ke zbytku zeleniny a dáme do zapékací misky.
Pečeme cca 25 minut. Chutná horký, ale i studený. Stačí přidat hrst čerstvé zeleniny a máte kompletní porci pro dva, nebo klidně na druhý den sebou.

  

   

 

Jestli vám listy mangoldu zůstanou na povrchu a lehce se připečou, v podstatě křupou jako čipsy.
A pak když se rozkrojí, ty barvy a ta chuť vás dostane.
Přesně jako barvy podzimu.

Jestli vás lákají další recepty, nebo dokonce nové kompletní jídelníčky ze sezónních potravin, jejich kombinace a různé tipy na zpracování, nakoukněte také do našeho RESTART Klubu >> 

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>