Slaný koláč s mangoldem

Jestli vás také uchvátila purpurová barva mangoldu a neodolali jste, máte ho pravděpodobně doma a přemýšlíte co s ním. Na to, že je považován za jednu z nejzdravějších zelenin, se u nás zase tak často nepřipravuje.

Většinou je považován za barevnější špenát, římský špenát nebo dokonce za kapustu. A přitom je to řepa. Na rozdíl od řepy, ze které se užívá hlavně kořen, u mangoldu jsou nejcennější zásobárnou živin listy a jejich řapíky. Na rozdíl od špenátu, má lehce oříškovou chuť.

Přitom je ideální zeleninou pro období, kdy se špenát přestává sklízet.

Hlavní předností mangoldu je, že oproti špenátu obsahuje některé prvky a vitaminy navíc a zároveň je v něm méně kyseliny šťavelové, která brzdí našemu organismu vstřebávání vápníku. Navíc zadržuje méně dusičnanů než špenát.

Je zdrojem vitamínu A, vitamínů skupiny B (B1, B2, B9, B12), vitamínu C, vitamínu E, také vápníku, hořčíku, železa nebo draslíku.

 • Podobně jako jiné druhy zeleniny, nabízí také obsah rostlinných barviv, chlorofylu a vlákniny, funguje jako kartáč střev.
 • Stejně jako řepa nabízí i mangold betain, látku, která podporuje detoxikaci organismu a činnost jater.
 • V jeho složení najdeme i rutin a quercetin, látky obsažené také v pohance, které se podílejí na zpevňování a zvyšování pružnosti cév.

Jeho jedinou nevýhodu je, že mu velice rychle vadnou listy. Na druhou stranu alespoň víme, že ho musíme zpracovat co nejrychleji. Vlastně jako všechnu listovou zeleninu.

Důležité ho je důkladně vyprat ve vodě a zbavit se případných zrníček hlíny. Osušit. S odstředivkou na zeleninu je to asi nejjednodušší.

Je jedno, jestli ho použijete čerstvý do salátu, nebo ho tepelně upravíte, oddělte řapíky od listů.
Listy natrhejte, řapíky nakrájejte na tenká kolečka. Mají nádhernou barvu červené řepy. A ta krásně vynikne i v našem slaném, zeleninovém koláči.

Co budeme potřebovat na 2 porce:

 • mangold (kytice cca 6 listů, 300g)
 • květák 100g
 • šalotka (pórek, cibule)
 • vejce 4 ks
 • kokosové mléko 100 ml
 • olej, sůl, pepř, muškátový oříšek
 • zapékací miska 15 x 15 cm s pečícím papírem (nebo malá dortová forma)

Vyřežeme klínky, řapíky mangoldu a nakrájíme na 0,5 cm kolečka. Šalotku oloupeme, nakrájíme na jemná kolečka a obojí krátce na pánvičce orestujeme na lžíci oleje. Přidáme špetku soli a pepře.

Zapneme troubu na 180°C. Připravíme si pečící papír do zapékací misky. Květák nakrájíme na 0,5 cm plátky a přidáme na pánvičku. Odstavíme, necháme stydnout.
Nakrájíme listy mangoldu a přidáme vajíčka, kokosové mléko, 1/2 lžičky soli a nastrouhaný muškátový oříšek. Toho můžete dát vážně hodně, je vážně vynikající do všech nádivek ze zeleniny. Přidáme ke zbytku zeleniny a dáme do zapékací misky.
Pečeme cca 25 minut. Chutná horký, ale i studený. Stačí přidat hrst čerstvé zeleniny a máte kompletní porci pro dva, nebo klidně na druhý den sebou.

 

  

   

 

Jestli vám listy mangoldu zůstanou na povrchu a lehce se připečou, v podstatě křupou jako čipsy.
A pak když se rozkrojí, ty barvy a ta chuť vás dostane.
Přesně jako barvy podzimu.

Jestli vás lákají další recepty, nebo dokonce nové kompletní jídelníčky ze sezónních potravin, jejich kombinace a různé tipy na zpracování, nakoukněte také do našeho RESTART Klubu >> 

Monika Hemerová
Je profesionální výživový poradce. Vystudovala biochemii a mikrobiologii. Majitelka Studia MODELACE. Fitness pro ženy Studio MODELACE založila v roce 2002. Zároveň provozuje soukromou výživovou poradnu v Praze, Poděbradech a Kolíně. Její vášní je od roku 2009 také poradenství v programu METABOLIC balance® - šetrná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se již NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Autorka online kurzu hubnutí RESTART pro vaši dokonalou postavu>>
Propaguje komplexní přístup ke zdraví a svá doporučení zakládá na nových vědeckých poznatcích a vlastních zkušenostech.
Něco více o ní najdete zde>>
Komentáře
 • Svět není dokonalý, vím …
 • Jsem Monika Hemerová,

  nutriční specialista, poradce METABOLIC balance®. Autorka online kurzu hubnutí RESTART Jídlem, majitelka Studia MODELACE .

  Věřím, že tady najdete další inspiraci nejenom k vaření.

  Stejně jako již 18 let moji klienti, ale také všichni, kterým záleží na kvalitním jídle.

  Více také na mém blogu monikahem.cz

 • Odebírat novinky:

  Chcete dostávat informace o právě zveřejněném receptu nebo novém článku na blogu do vašeho emailu?

 • Dnešní inspirace
 • Vařit, pochutnat si a zhubnout?

  Jíst pouze 3x denně a nemít hlad? Státněte si eBook ZDARMA a zkuste 2 dny, 8 jednoduchých receptů z mého Metabolic balance® jídelníčku.

 • Pečeme žitný kváskový
 • NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY
 • Živě na INSTAGRAMU @metabolic_monikahem
 • KDYŽ JE V LEDNICI: