Lilkový kaviár

Letní delikatesa z venkovního grilu, podzimní pochoutka na krajíc chleba.

I když je po létě, je skvělé, že některé druhy letní zeleniny jsou k sehnání prakticky pořád.
Přesně jako lilek. Lilek vlastně pravá zelenina vůbec není.
Baklažán, nádherné červenofialové bobule si vás prostě získají.
V kombinaci s rajčaty, česnekem, petrželkou, koprem …

 

Jeho chuť je hodně specifická, a ne hned všem zachutná, byla by škoda (jestli už ho nemilujete) se ošidit o tuhle chuťově specifickou delikatesu.

Nejznámější způsob úpravy lilku je Ratatouille [ratatuj], tradiční francouzský zeleninový pokrm, který je nejlepší čerstvě připravený, vařící.

Miluji také balkánský způsob přípravy lilku. Je to pracný způsob úpravy, ale zase ho pak máte do zásoby: lilkový kaviár. Navíc se tady skloubí dohromady další zajímavé a zdraví prospěšné pochoutky: rajčata, paprika, česnek, olivový olej, bylinky, mořská sůl.

 

 

Co jde vlastně na pekáček do trouby?

1 lilek, 1 červená paprika silnostěnná, 3 rajčata, 3-4 stroužky česneku. Zapečeme 40 minut.

Nebojte se lehce „spálené“ zeleniny. Po upečení ji pouze přikryjte na 15 minut potravinářskou fólií nebo alobalem, ať se zapaří a slupka pak jde z rajčat a papriky lépe stáhnout. Lilek jenom naříznete a lžící vydlabejte upečenou dužinu.
Pak je potřeba vše dohromady pořádně nožem nasekat. Vznikne nevzhledná kaše, ke které přidáte sůl, bylinky sušené nebo čerstvé (tymián, rozmarýn, saturejka, kopr, petrželka). Dáte do sklenice s olivovým olejem, chutná to hned vlažné, ale je to vynikající i z lednice.
Všechna ta zelenina na první pohled nevypadá nijak lákavě, její chuť však rozhodně zastíní její vzhled.

V lednici vám lilkový kaviár díky zalití olejem vydrží klidně týden. Je to vynikající pomazánka na žitný chléb jako základ pod masíčko, sýr, nebo i vajíčko.

Jedinečný způsob, jak přidat ke každému jídlu lžíci olivového oleje a malou kupku zeleniny navíc.

Líbí se vám tenhle video recept?

Správné potraviny ve správný čas. Jídelníček na celý měsíc, nákupní seznamy, recepty, videorecepty a mnohem víc mám pro vás připravené i pro aktuální RESTART Jídlem.

Jestli máte svůj vlastní plán, nebo hledáte další inspiraci a podporu na příštích 32 dní, stačí se k nám přidat. Online kurz začíná, přihláška do kurzu jsou právě otevřeny >>

 

Monika Hemerová
Je profesionální výživový poradce. Vystudovala biochemii a mikrobiologii. Majitelka Studia MODELACE. Fitness pro ženy Studio MODELACE založila v roce 2002. Zároveň provozuje soukromou výživovou poradnu v Praze, Poděbradech a Kolíně. Její vášní je od roku 2009 také poradenství v programu METABOLIC balance® - šetrná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se již NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Autorka online kurzu hubnutí RESTART pro vaši dokonalou postavu>>
Propaguje komplexní přístup ke zdraví a svá doporučení zakládá na nových vědeckých poznatcích a vlastních zkušenostech.
Něco více o ní najdete zde>>
Komentáře
 • Svět není dokonalý, vím …
 • Jsem Monika Hemerová,

  nutriční specialista, poradce METABOLIC balance®. Autorka online kurzu hubnutí RESTART Jídlem, majitelka Studia MODELACE .

  Věřím, že tady najdete další inspiraci nejenom k vaření.

  Stejně jako již 18 let moji klienti, ale také všichni, kterým záleží na kvalitním jídle.

  Více také na mém blogu monikahem.cz

 • Odebírat novinky:

  Chcete dostávat informace o právě zveřejněném receptu nebo novém článku na blogu do vašeho emailu?

 • Dnešní inspirace
 • Vařit, pochutnat si a zhubnout?

  Jíst pouze 3x denně a nemít hlad? Státněte si eBook ZDARMA a zkuste 2 dny, 8 jednoduchých receptů z mého Metabolic balance® jídelníčku.

 • Pečeme žitný kváskový
 • NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY
 • Živě na INSTAGRAMU @metabolic_monikahem
 • KDYŽ JE V LEDNICI: