Velikonoční beránek jak bych ho nikdy nepekla

Pečete tradičního velikonočního beránka? Já nikdy, žádného, až dnes …

Dokonce jsem si včera koupila i formu. Takže premiéra, a rovnou jako typická Metabolic Balance snídaně.

Použila jsem recept na můj klasický zrníčkový žitný chléb, bez kvásku.  Tentokrát jsem přidala banán. Banán nahradí klasický cukr a hlavně vajíčka. Těch se do klasického beránka dává hojně.

Jelikož je tady hromada semínek, které jsou v Metabolic Balance® plánech stravování již jako hlavní a jediná bílkovina, vejce musíme vynechat. Suplují je také částečně chia semínka.

Recept:

Formu na pečení mám obyčejnou, plechovou s nepřilnavým povrchem, 29 cm.

Co budeme potřebovat?

 • 200 g žitná chlebová mouka
 • sušené droždí (Labela, 7 g)
 • 1 lžička soli
 • 4 lžíce chia semínka
 • 4 lžíce lněná semínka celá
 • 4 lžíce slunečnicová semínka
 • 4 lžíce dýňová semínka
 • 1 lžíce oleje
 • 1 zralý banán
 • 400 ml teplé vody

POSTUP:

 1. Smícháním všech suchých ingrediencí a teplé vody necháme vzniklé těstíčko odpočinout.
 2. Dáme mu prostor cca 30 minut, aby všechna semínka nasákla vodou. Máme tak přesně čas, než se dostatečně rozpálí trouba na 220°C.
 3. Po 15 minutách přimícháme lžíci oleje, ideálně pružnou plastovou stěrkou opět párkrát propracujeme těsto.
 4. Formu lehce vytřeme olejem, vlijeme připravené vykynuté těsto, a pečeme v troubě při 160°C asi 60 minut.

Upečeného beránka vyklopíme na plech (vážně se lehce vyklopí) a dopečeme do křupava na plechu dalších 10 minut.

Po úplném vychlazení (když to zvládnete), krájíme na plátky.
Chutná sám osobě sladce, ale čerstvým rychlo-džem třeba z hrušek, nebo jahod určitě nikdo nepohrdne.

Jestli vám beránek, jeho chuť a „struktura“ zrníček zachutná, vyzkoušejte variantu, kdy si těsto připravíte do lednice večer, třeba v sobotu a klidně i bez banánu. V neděli ráno máte za 30 minut hotové dokonalé zrníčkové sušenky ke snídani. Klidně i k avokádovému guacamole, nebo jakémukoliv zeleninovému čatní. 

Stačí vám rozpálená trouba, pečící papír, a velikost kopečků záleží, jak veliké máte rádi sušenky. U nás vedou velikosti vdolků …

A jestli se o Velikonocích dopřejete trochu více jídla, než jste zvyklí, stačí pár následujících dní zařadit přísnou fázi z vašeho Metabolic Balance plánu.

A možná svůj plán hubnutí naopak držíte již hodně dlouho a dokonce nepřetržitě, nebo o plánu a změně stravování pouze uvažujete, zvu vás pro inspiraci do právě otevřeného sezonního online kurzu JARNÍ RESTART.

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>