Žitné metabolic tortilky

Tortilly jako také, klasické pšeničné, máme rádi doma všichni. Hezky s ostrými kuřecími kousky, sýrem, rajčátky, avokádem, zakápnout zakysanou smetanou s lístky salátu. Přesně, jak nás to naučila kdysi teta Maruška na campu v Calgary …

Ale když žitné, tak žitné, když Metabolic Balance, tak se vším všudy.

Sice vypilovat ten správný recept chvilku trvalo, ale mám vítěze. Ráda se o něj s vámi podělím.

Co budeme potřebovat:

– násobky 25 g žitné mouky, záleží kolik jich chcete připravit
– jemně umleté lněné semínko, 1 lžička na 250 g mouky
– sůl, 1 lžička
– voda, na 250 g mouky cca 150 g, záleží od mouky

Z množství 250 g mouky připravíte 10 menších kousků, 10 porcí. 

Jak na to:
Všechny suché složky zpracujeme, pomocí vody zaděláme těsto jako na kynutý koláč. I když se zkraje hodně lepí, chce to trochu trpělivosti, jde to.
Mělo by vám vzniknout těsto konzistence měkké žvýkačky.
Je dobré, když ho necháte stát minimálně hodinku. Ideální na noc do lednice, je tak připravené ke snídani, ještě lépe se s těstem pracuje za 24 hodin. Prostě ho můžete mít pár dní v lednici, a připravit si pokaždé čerstvý kousek.

Na pomoučeném prkýnku si těsto rozdělíte na počet kousků, kolik chcete tortilek mít. Skoulíte je na bochánky, které pak rozválíte, ideálně na průměr 10 – 12 cm, na placky o tloušťce cca 2 mm.
Hned je pečete na rozpálené suché pánvičce, asi 2 minuty z každé strany. Můžou se na chvilku lehce nafouknout.
Pečete jednu po druhé.

Náplň už záleží na chuti nebo co vám váš Metabolic Balance plán nabízí. Kromě zeleniny nesmí chybět porce bílkoviny: sýr, maso, vajíčko, luštěniny.

 

Letní verze s rajčátky, salátovými listy.

Skvělé je také použít vařené maso z polévky, natrhané, krátce opečené se zeleninou.

POSTUP

Zaděláme těsto, které necháme alespoň 1 hodinu odpočinout. Těsto konzistence žvýkačky.
Vytvoříme koule 30 – 50 g , dle velikosti porcí
Jednu po druhé válíme na pomoučené ploše, pečeme na suché pánvi,
z každé strany cca 2 minuty
Plníme sezonní zeleninou a přidáme porci bílkoviny, třeba houby shiitake.

Zeleninu, kterou chcete tortilky plnit, nakrájejte na tenké plátky, nudličky (např. cibule, paprika, řapík celeru) a jestli chceme použít houby (houby shiitake jsou v našem jídle porce bílkovin, žampiony jsou zelenina), tak je krátce osmahneme na oleji s hoblinkou másla najednou. Kořeníme tymiánem, čili, sůl, oregano.

Můžeme plnit kousky pečeného masa, sýrem, trhaným masem z polévky.
Jestli máme, přidáme také čerstvou zeleninu, hrst petrželky (oregano, cibulka), můžeme sypat semínky sezamu.

Červená paprika, houby shiitake, čili, žlutá paprika, řapík celeru, červená cibule, rozmarýn, tymián, olivový olej, máslo, sůl.

Další možnost jak si připravit z žitné mouky něco jiného, než kváskový chléb, jsou dalamánky. Postačí vám sušené droždí, kdo má kvásek, recept finguje také, jenom musíte počítat s minimálně 12 hodinami navíc.

Další recepty a video recepty, které jsou navíc napasované do týdenních jídelníčků, mám pro vás připravené v online kurzu hubnutí Restart Jídlem.

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>