První jarní zelenina? Klíčky!

První jarní zelenina? Klíčky!

Tentokrát nebudeme vařit. Krajíc domácího žitného chleba, krémový lahodný sýr a ostré klíčky ředkvičky ….

Ano, dnes si je už lze v pohodě koupit v některých obchodech nebo na trzích, ale vlastní je vlastní.
Klíčky vás časově vůbec nezatíží a i s malou péčí se nám odvděčí nádhernou úrodou s bombastickým zdrojem snad všech existujících vitamínů a pro nás prospěšných látek.

S jarem přichází čas pro svěží, mladou zeleninu. Klíčky jí jsou také. Se svojí svěží, křupavou a lahodnou chutí. Tak vítaná změna po zimě se zelím, mrkví a celerem …

Stačí je přidávat jenom lehce, na ozdobu! A nebo pokud jim přijdete doopravdy na chuť, tak je můžete jíst jako můj syn po hrstech.

Proč lehce? Naše trávení, je po studené zimě značně vyčerpané a na zpracování čerstvé zeleniny potřebuje více energie, než na zeleninu lehce předehřátou a teplem nebo fermentací upravenou. Energii, která je tak potřeba pro naši jarní regeneraci.

Právě jsem se pustila do upgradu loňského (jaro 2018) online kurzu hubnutí Restart jídlem. Klíčili jsme tam také semínka. Sice až úplně na závěr, kdy v loňském květnu bylo již skoro vlastně léto.

Proto také právě teď, dnes, vás chci na semínka a jejich klíčení naladit včas.
A jestli máte pocit, že už pečete chleba, děláte si vlastní kefír, možná i svoji lučinu, a že semínka už fakt ne, že je stíhat nebudete, zaúkolujte třeba děti, nebo babičku.

Nepotřebujete truhlík, misku ani květináč s trochou zeminy. Stačí zavařovací sklenice.
Tak rychle, a na malém prostoru, vám doma nevyroste žádná jiná bylinka ani zelenina.

Co vám vyklíčí za 3 – 4 dny? Co vám určitě vyklíčí doma za 4 – 5 dní?

SEMÍNKA ŘEDKVIČKY, ALFAALFA (SEMÍNKA VOJTĚŠKY) A ŘEŘICHA.

Čočka, hrách, cizrna, fazolky mungo, soja, jsou v našich Metabolic balance® plánech – i když jsou po naklíčení zelené klíčky – zdroj bílkoviny (luštěniny), které pro lepší stravitelnost, než je sníte, krátce blanšírujte v osolené vodě.

Musí to být hlavně semínka určená k potravinářským účelům, tedy semínka koupená v potravinách, určená přímo k nakličování. Zásadně nelze použít zahradnická semena, protože jsou většinou chemicky ošetřena proti škůdcům a plísním a nejsou určena k naší přímé lidské spotřebě!

Dobré zkušenosti mám se semínky Sonnentor, které lze běžně koupit v každé zdravé výživě, nebo si je můžete objednat přímo tady >>

Na semínka ředkvičky a alfaalfa vám stačí obyčejná zavařovací sklenice:

I když chcete plnou sklenici klíčků, stačí vám namočit jednu polévkovou lžíci, po dně sklenice.

 • Již samotná semínka do 48 hodin, kdy je musíte nechat plně ponořené ve vodě ideálně mimo přímé sluníčko, zvětší svůj objem 4 až 5x. Vodu měníme ráno a večer.
 • Další dva dny vodu slijeme, přikryjeme víčkem s otvory (speciální víčko se sítkem, nebo stačí pár dírek vrtačkou). Nebo potravinářskou folií, kde prostřihneme také pár otvorů. Semínka musí dýchat, ale nepřikrytá by nám během dne brzy uschly.
 • Proplachujeme opět ráno, večer. Opatrně, ať se nám nepolámou první, růžky vystrkující klíčky. Jsou ode dne větší a větší, krásnější. Můžete je dát na okenní parapet, jenom opatrně na ostré přímé jarní sluníčko, které je může během chvilky spálit.
 • Klíčí a krásně se zabarví i na kuchyňské lince, sluníčko jim stačí 2 – 3 hodiny denně, když je máte pod kontrolou.
 • Za pět (5) dní už máte docela hezkou úrodu. V lednici pak ještě den – dva vydrží jako čerstvé. Nešetřete si je, hrstičku přidejte ke každému jídlu. Za pár dní máte novou zásobu.

Hezky vám vyklíčí také ŘEŘICHA.

Je to však potvůrka, která musí mít své místo na talíři, nebo v misce. Když ji necháte na papíře (kuchyňské utěrce), jak se oteplí, rychle vám uschne. Na polštářku z vaty je to jednodušší, voda se v ní udrží déle.

Možná to máte jako já a potřebujete, aby vám to v kuchyni i „ladilo“, vyzkoušejte klíčit řeřichu na dortovém tácu:

 • Semínka řeřichy se již suché sypou rovnou na místo, kde vám budou klíčit (talíř, tác s ubrouskem nebo vatou). Ani hodně, ani málo.
 • Semínka musíte potopit do vody. Klidně jemným proudem vody z vodovodu.
 • Přebytečnou vodu po chvíli slijete jako když „cedíte brambory“, tj. semínka na tácku opatrně přidržíte, přebytečnou vodu vylijete.
 • Musíte hlídat dostatek vody, 2 – 3-krát denně, řeřichu stačí rosit. Vidíte, jestli okraj papíru neusychá.
  Brzy se rozrostou na docela hustou malou zahradu, těšte se na řeřichovou džungli.

Mladé klíčky ze semínek řeřichy, ředkvičky, vojtěšky, rukoly a také hořčice je prostě ta zelenina (možná je někteří nemáte v našich Metabolic balance® plánech), která je vitaminovou, ale i dekorativní špičkou každého salátu.

 

Jelikož nám tentokrát online kurz hubnutí Restart jaro 2019 s jarními jídelníčky začíná až první čtvrtek po Velikonocích (startujeme 25. dubna 2019), s klíčky, ale ani s přihláškou do kurzu nečekejte.

Čas na zelené, šťavnaté klíčky je vlastně pořád, kdykoli.

Klíčíte pravidelně? Které máte nejraději? Podělte se o svoje zkušenosti, sdílejte.

Monika Hemerová
Je profesionální výživový poradce. Vystudovala biochemii a mikrobiologii. Majitelka Studia MODELACE. Fitness pro ženy Studio MODELACE založila v roce 2002. Zároveň provozuje soukromou výživovou poradnu v Praze, Poděbradech a Kolíně. Její vášní je od roku 2009 také poradenství v programu METABOLIC balance® - šetrná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se již NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Autorka online kurzu hubnutí RESTART pro vaši dokonalou postavu>>
Propaguje komplexní přístup ke zdraví a svá doporučení zakládá na nových vědeckých poznatcích a vlastních zkušenostech.
Něco více o ní najdete zde>>
Komentáře
 • Odebírat novinky:

  Chcete dostávat informace o právě zveřejněném receptu nebo novém článku na blogu do vašeho emailu?

 • Dnešní inspirace
 • Živě na INSTAGRAMU @metabolic_monikahem
 • Vařit, pochutnat si a zhubnout?

  Jíst pouze 3x denně a nemít hlad? Státněte si eBook ZDARMA a zkuste 2 dny, 8 jednoduchých receptů z mého Metabolic Balance® jídelníčku.

 • KDYŽ JE V LEDNICI: