Zahrádka ve skle, svěží vitamíny za 3 dny? Klíčky!

Šťavnatá zelenina? 
Svěží lupení za 3 dny? Klíčky! 

Tentokrát nebudeme vařit. Krajíc domácího žitného chleba, krémový lahodný kozí sýr a ostré klíčky ředkvičky ….

Ano, dnes si je už v pohodě koupíte v některých obchodech nebo na trzích. Ale vlastní je vlastní.
Klíčky vás časově vůbec nezatíží a i s malou péčí se nám odvděčí nádhernou úrodou s bombastickým zdrojem snad všech existujících vitamínů a pro nás prospěšných látek.

Máte chuť na svěží, mladou zeleninu? A to klíčky rozhodně jsou také. Se svojí svěží, křupavou a lahodnou chutí. Tak vítaná změna v zimě, po zimě se zelím, mrkví a celerem …

Stačí je přidávat jenom lehce, na ozdobu! A nebo pokud jim přijdete doopravdy na chuť, tak je můžete jíst jako můj syn po hrstech.

Proč lehce? Naše trávení když je chladno, nebo po dlouhé a studené zimě,  je značně vyčerpané a na zpracování čerstvé zeleniny potřebuje více energie, než na zeleninu lehce předehřátou a teplem nebo fermentací upravenou. Energii, které je tak potřeba pro naši regeneraci.

V každém online kurzu hubnutí Restart jídlem máme mraky zeleniny. Klíčíme tam také semínka. Můžete je mít doma pořád.

Proto také právě teď, dnes, vás chci na semínka a jejich klíčení naladit.
A jestli máte pocit, že už pečete chleba, děláte si vlastní kefír, možná i svoji lučinu, a že semínka už fakt ne, že je stíhat nebudete, zaúkolujte třeba děti, nebo babičku.

Nepotřebujete truhlík, misku ani květináč s trochou zeminy. Stačí zavařovací sklenice.
Tak rychle, a na malém prostoru, vám doma nevyroste žádná jiná bylinka ani zelenina.

Co vám vyklíčí za 3 – 4 dny? Co vám určitě vyklíčí doma za 4 – 5 dní?

SEMÍNKA ŘEDKVIČKY, ALFAALFA (SEMÍNKA VOJTĚŠKY) A ŘEŘICHA.

Čočka, hrách, cizrna, fazolky mungo, soja.
To jsou v našich Metabolic balance® plánech – i když jsou to po naklíčení zelené klíčky – zdroj bílkoviny (luštěniny).
Pro lepší stravitelnost, než je sníte, krátce je blanšírujte v osolené vodě.

Musí to být hlavně semínka určená k potravinářským účelům, tedy semínka koupená v potravinách, určená přímo k nakličování. Zásadně nelze použít zahradnická semena, protože jsou většinou chemicky ošetřena proti škůdcům a plísním a nejsou určena k naší přímé lidské spotřebě!

Dobré zkušenosti mám se semínky Zdravý den, které lze běžně koupit v každé zdravé výživě, nebo si je můžete objednat přímo tady >>

Na semínka ředkvičky a alfaalfa vám stačí obyčejná zavařovací sklenice:

I když chcete plnou sklenici klíčků, stačí vám namočit jednu polévkovou lžíci, pouze po dně sklenice.

 • Již samotná semínka do 48 hodin, kdy je musíte nechat plně ponořené ve vodě ideálně mimo přímé sluníčko, zvětší svůj objem 4 až 5x. Vodu měníme ráno a večer.
 • Další dva dny vodu slijeme, přikryjeme víčkem s otvory (speciální víčko se sítkem, nebo stačí pár dírek vrtačkou). Nebo potravinářskou folií, kde prostřihneme také pár otvorů. Semínka musí dýchat, ale nepřikrytá by nám během dne brzy uschly.
 • Proplachujeme opět ráno, večer. Opatrně, ať se nám nepolámou první, růžky vystrkující klíčky. Jsou ode dne větší a větší, krásnější. Můžete je dát na okenní parapet, jenom opatrně na ostré přímé jarní sluníčko, které je může během chvilky spálit.
 • Klíčí a krásně se zabarví i na kuchyňské lince, sluníčko jim stačí 2 – 3 hodiny denně, když je máte pod kontrolou.
 • Za pět (5) dní už máte docela hezkou úrodu. V lednici pak ještě den – dva vydrží jako čerstvé. Nešetřete si je, hrstičku přidejte ke každému jídlu. Za pár dní máte novou zásobu.

Hezky vám vyklíčí také ŘEŘICHA

Je to však potvůrka, která musí mít své místo na talíři, nebo v misce. Když ji necháte na papíře (kuchyňské utěrce), jak se oteplí, rychle vám uschne. Na polštářku z vaty je to jednodušší, voda se v ní udrží déle.

Možná to máte jako já a potřebujete, aby vám to v kuchyni i „ladilo“, vyzkoušejte klíčit řeřichu na dortovém tácu:

 • Semínka řeřichy se již suché sypou rovnou na místo, kde vám budou klíčit (talíř, tác s ubrouskem nebo vatou). Ani hodně, ani málo.
 • Semínka musíte potopit do vody. Klidně jemným proudem vody z vodovodu.
 • Přebytečnou vodu po chvíli slijete jako když „cedíte brambory“, tj. semínka na tácku opatrně přidržíte, přebytečnou vodu vylijete.
 • Musíte hlídat dostatek vody, 2 – 3-krát denně, řeřichu stačí rosit. Vidíte, jestli okraj papíru neusychá.
  Brzy se rozrostou na docela hustou malou zahradu, těšte se na řeřichovou džungli.

Mladé klíčky ze semínek řeřichy, ředkvičky, vojtěšky, rukoly a také hořčice je prostě ta zelenina (možná je někteří nemáte v našich Metabolic balance® plánech), která je vitaminovou, ale i dekorativní špičkou každého salátu.

I když online kurz hubnutí Restart jídlem startuje vždy sezonně, tj. 4x do roka, čas na zelené, šťavnaté klíčky je vlastně pořád, kdykoli.

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>