Zelený čtvrtek, velký pátek, velikonoční nádivka a beránek

Jak na Velikonoční nádivku, na které si pochutnáme a zvládneme pravidlo jedné bílkoviny?

Na Velikonoční pondělí se u nás většinou moc nevařilo, ale zato hodně zdobilo. Zlatý déšť do vázy, nazdobit vajíčka, připravit si stuhy všech barev pro koledníky. A také několik náhradních outfitů, protože co parta koledníků, to máte na sobě kýbl vody. Tenkrát tomu prostě nebylo úniku. Když si představíte jižní Slovensko a maďarský temperament, umíte si také představit, že pomlázky kluci neměli pouze na parádu.

Na stole voněla od rána čerstvě uvařená šunka od kosti a vajíčka, čerstvě nastrouhaný křen a doma zavařené okurky. Čerstvě upečený chléb. A láhev dědovi domácí hruškovice. To když odpoledne přijeli všichni strejdové. Doprostřed obýváku se dal velký jídelní stůl, který co si vzpomínám, snad ani neměl jiné využití, a hrál se mariáš. Dlouho. Stýská se mi, dnes, v tuhle zvláštní dobu snad více než kdy jindy.

Nevím, jestli se u nás kolem Velikonoc vědomě postilo, ale s příchodem jarního sluníčka a všeho zeleného do zahrad, zelené šlo automaticky i na talíř.

Když budete hledat na internetu nejznámější tradiční velikonoční pokrmy, určitě najdete:
Šoulet na Šedivé úterý, na Škaredou středu trhané palačinky a bramborové placky. Na Zelený čtvrtek hlavně hodně zelené jídlo. Na Velký pátek, nejpřísnější postní den, určitě něco bez masa. A na Bílou sobotu? Je to den mazancůberánků.

A Velikonoční nádivka. Bez masa, z hub a vajíček, plna kopřiv, špenátu, zelené natě petrželky, pažitka, namočené housky v mléce.

Jak na Velikonoční nádivku, na které si pochutnáme a zvládneme pravidlo jedné bílkoviny?

Špenát, kopřivy, petrželka, medvědí česnek, pažitka …

Co budeme potřebovat:

Je rozhodnuto. Bez masa, porce bílkoviny jsou dvě vajíčka na osobu. Když nebudeme počítat váhu všech bylinek a lupení (pažitka, petrželka, kdo má medvědí česnek a kopřivy), potřebujeme 150 g zeleniny na porci. Do formy o průměru 26 cm se nám vejdou 4 porce, takže budeme potřebovat:

  • 600 g zeleniny: 1 cibule, 1 kapie, žampiony
  • 8 vajec
  • 2 lžíce oleje, hoblinka másla
  • 100 g žitného chleba
  • 100 g žitných vloček
  • 1 zeleninový bujon zalitý 500 ml vařící vody nebo vývar
  • sůl, drcený kmín, pepř, muškátový ořech
Kousky žitného chleba a žitné vločky spaříme horkým vývarem.
Přidáme vajíčka, smaženou cibulku a žampiony, kapii, koření a zelené lupení.

POSTUP:

  1. Plátky žitného chleba nakrájíme na kostičky a spolu s žitnými vločkami zalijeme 500 ml horkým vývarem. Můžeme použít kostku zeleninového bujonu.
  2. Na oleji a hoblince másla si osmažíme na drobno nakrájenou cibuli. Přidáme lžičku drceného kmínu a plátky žampionů. Můžeme použít houby sušené i mražené. Osolíme, opepříme, dusíme cca 15 minut.
  3. Mezitím si nakrájíme na tenké proužky červenou kapii. Opláchneme vše zelené, co máme do nádivky, můžete je překrájet.

    V nádivkách a omeletách mám ráda celé kousky špenátu a medvědího česneku. Kopřivy, pažitku, šalvěj, rozmarýn a petrželku krájím na hodně drobné kousky.

  4. Ke změklým vločkám s chlebem přidáme postupně vše: vajíčka, houby na cibulce, kapii, nastrouháme muškátový oříšek. Zamícháme a přidáme vše zelené.
  5. Vymažeme si zapékací formu máslem a sypeme strouhankou z žitného kneckebrotu nebo vloček. Kneckebrot stačí nasekat v mlýnku na kávu.
  6. Rozpálíme troubu na 170°C. Směs nádivky ve formě pečeme cca 20 minut, dle vaší trouby.

A s čím chutná čerstvě upečená nádivka (ale také studená na druhý den) nejvíc?

Jelikož je hotová nádivka v podstatě jako omeleta, vysloveně se vám bude žádat šťavnatá zelenina, svěží saláty. Chutné jsou také klíčky ředkvičky, rajčatový salát s cibulkou, polníček s kapií. Jestli máte a chutná vám kysané zelí, určitě si ho přidejte na talíř. Chlebík už nehledejte, máme ho v nádivce.

Skvěle se k tomu hodí také vídeňský salát, samozřejmě bez brambor. Až vyzkoušíte, na brambory si ani nevzpomenete.

Samozřejmě si do nádivky můžete dát kousky uzeného nebo špeku a kostičky vařeného vajíčka. Ale můžete si pochutnat i na tyhle jednoduché variantě. Není to o omezování. A není to ani také o tom držet dietu.

Je to vážně a pouze o tom jíst vše, ale vědomě si všechna svoje oblíbená jídla plánovat, a myslet na to, co by nám v jídle chybět nemělo.
Věřte, že vážně můžeme jíst všechno, jenom ne najednou. Ale to už je jiné téma. A je to hodně zajímavé. Přesně jako v aktuálně připravovaném online kurzu hubnutí Restart Jídlem.

Monika Hemerová
Profesí jsem odborník na výživu, kouč, Metabolic Balance® poradce, majitelka fitness pro ženy Studio Modelace v Praze na Černém Mostě a v Poděbradech od roku 2002. Posedlá biochemií a programem Metabolic Balance® vás učím, že existuje bezpečná cesta změnit svoje stravovací návyky tak, že se už NIKDY nebudete mít potřebu vracet ke starému, nezdravému způsobu stravování a životnímu stylu. Jsem autorku jedinečného online kurzu hubnutí Restart Jídlem pro vaši dokonalou postavu >> Něco více o mně najdete zde >>